03

Jätkusuutlik ettevõtlus

Tagamaks oma klientidele parima kvaliteediga teenust, täitsime 2022. aastal lisaks seadusest tulenevatele nõuetele ka kõik Tallinna linnaga sõlmitud Teenuslepingus kokku lepitud teenuste kvaliteeditasemed.

Lisaks on ettevõtte tegevus ja juhtimissüsteemid olnud täielikus vastavuses kõikide kehtivate kvaliteedi-, keskkonna-, tööohutuse- ja töökeskkonnaalaste standardite ja süsteemidega.

Katkematu teenus

Meie roll on pakkuda oma klientidele ja kogukonnale kvaliteetset teenust, millele saab kindel olla ööpäevaringselt, 365 päeva aastas.

Pingutame pidevalt selle nimel, et tagada katkematu teenus ja viia planeerimata katkestuste pikkus miinimumini. 2022. aastal ei olnud ühtki planeerimata katkestust, mis oleks kestnud enam kui 12 tundi. Planeeritud katkestustest teavitasime kliente 99,8% juhtudel. Veekatkestuse keskmiseks kestuseks 2022. aastal kujunes 3 tundi ja 10 minutit.

Veekatkestuste mõju vähendamiseks klientidele jätkasime 2022. aastal lisasiibrite paigaldamist. Kestliku infrastruktuuri ja teenuse toimepidevuse tagamiseks teeme nii ennetavat hooldust kui ka õigeaegseid investeeringuid infrastruktuuri. 2022. aastal ulatusid investeeringud meie põhiinfrastruktuuri veepuhastuses 1954 tuhande euroni ning reoveepuhastusse investeeriti 3829 tuhat eurot. Vee- ja kanalisatsioonivõrku tehtud investeeringute kogumaht oli 10 574 tuhat eurot ning uute liitumispunktide maksumuseks kujunes 3 154 tuhat eurot.

Loe edasi

Joogivee kvaliteet

Joogivee kvaliteedile kehtivad ranged, seadusest tulenevad nõuded. Kvaliteedi tagamiseks teostame torustike hooldust, jälgime puhastusjaamast ja veepumplatest väljuva vee kvaliteeti ning võtame regulaarselt proove ka tarbija kraanist. Veekvaliteedi kontroll toimub vastavalt joogivee kontrollikavale, mis on kinnitatud Terviseameti poolt. Joogivee kvaliteet Tallinnas püsib kõrgel tasemel – 2022. aastal vastasid kliendi kraanidest võetud proovid 99,84% ulatuses kõigile nõuetele. 2022. aastal võtsime teeninduspiirkonnast kokku 3086 proovi.

Loe edasi

Keskkond

Varustame oma kliente puhta joogiveega ning kogume ja puhastame reovee, mille suuname seejärel ohutult tagasi keskkonda. Hoolime ja hoolitseme looduslike veevarude eest, millest otseselt sõltume. Seepärast anname endast parima, et kasutada neid varusid säästlikult ning panustada keskkonna heaolusse.

Keskkonnaalane nõuetelevastavus

Oleme kõige reguleeritum vee-ettevõte kogu Eestis. Tegutseme vastavalt meile väljastatud keskkonnalubades sätestatud tingimustele ning järgime Keskkonnaameti poolt tehtud ettekirjutusi. AS-ile Tallinna Vesi on väljastatud 7 keskkonnakaitseluba, mis reguleerivad vee erikasutust, õhku paisatavaid heitmeid ja jäätmekäitlust.

Täpsem ülevaade meie keskkonnaalastest tulemustest on leitav ettevõtte keskkonnaaruandest. 2022. aastal ei tuvastatud ühtegi keskkonnaloa nõuete mittevastavust.

Loe edasi

Kliimamõjude vähendamine

Olles Eesti suurim vee-ettevõte, kasutame väga palju loodusressursse. Selleks, et loodusressursid oleksid olemas ka tulevastele põlvedele, peame oma mõju keskkonnale minimeerima. Seetõttu koostasime kliimamõjude vähendamise plaani, millega oleme seadnud endale ambitsioonikad eesmärgid:

  • Hiljemalt aastal 2040 on ettevõte süsinikuneutraalne
  • Aastaks 2030 vähendame otseseid ja kaudseid, sisseostetud energiast tulenevaid kasvuhoonegaaside emissioone vähemalt 50% võrreldes 2020. aastaga
  • Kasutame ainult taastuvatest allikatest toodetud elektrienergiat ja aastaks 2030 asendame maagaasi taastuvatest allikatest toodetud soojusenergiaga
  • Toodame hiljemalt 2030. aastast vähemalt 50% kogu vajaminevast elektri- ja soojusenergiast ettevõttesiseselt
  • Vähendame aastaks 2030 soojus- ja elektrienergia tarbimist vähemalt 10% võrreldes 2020. aastaga

Säästlik veekasutus

Jätkusuutliku teenuse tagamise vältimatu eeldus on piisava toorveevaru ja -kvaliteedi olemasolu. Tallinna Vesi varustab oma kliente pinna- ja põhjaveeallikatest pärineva joogiveega.

Põhjaveevarud on piiratud ning aeglaselt taastuv loodusressurss, seetõttu tarbib vaid umbes 10% elanikest joogiveeks kohalikku põhjavett ning 90% joogiveest toodetakse pinnaveest. Piisava veevaru olemasolu kindlustamiseks Ülemiste järves on rajatud ulatuslik pinnaveehaardesüsteem, mille kaudu on ka veevaesel ajal võimalik järve vett juurde juhtida.

2022. aastal tootis veepuhastusjaam ja suunas veevõrku keskmiselt 70 200 m3 vett päevas. Puurkaevudest ammutasime ühtekokku 2732 tuhat m3 põhjavett. Keskmine ööpäevas tarbitav veekogus ühe elaniku kohta on Tallinnas ja Sauel (Tallinna Vee põhiteeninduspiirkonnas) 94,9 liitrit.

Ühe osana oma püüdlustest jätkusuutliku veekasutuse suunas keskendume lekete arvu vähendamisele veetorustikus. 2022. aastal jäi veelekete osakaal 16,02% juurde.

 

Loe edasi

Puhastatud heitvee kvaliteet

Merre juhitava puhastatud heitvee kvaliteet mõjutab otseselt merekeskkonda ning on seetõttu otseselt ja/või kaudselt oluline aspekt kõikide meie huvigruppide jaoks. Heitvee kvaliteedinõuded on sätestatud õigusaktide ja vee-erikasutusloaga. Puhastusprotsessi tõhususe ja heitvee kvaliteedi hindamiseks jälgitakse reoainete sisaldust puhastusjaama sisenevas reovees ja sealt väljuvas heitvees.

2022. aastal puhastasime 46,54 miljonit m3 reovett ja suunasime selle Läänemerre. Paljassaare reoveepuhastusjaama puhastusprotsessi efektiivsus ületas 2022. aastal õigusaktides sätestatud nõudeid kõikide näitajate osas.

Loe edasi

Meie kliendid

Pakume vee- ja kanalisatsiooniteenuseid enam kui 23 900 lepingulisele kliendile ja ligikaudu 470 000 lõpptarbijale Tallinnas ning selle lähiümbruses. Aastate jooksul on ettevõtte kliendigrupid püsinud suhteliselt muutumatuna.

Oleme kehtestanud unikaalse lubaduste süsteemi, mis näeb ette rahalise kompensatsiooni kliendile iga täitmata lubaduse korral. 2022. aastal rikkusime klientidele antud lubadusi kahel korral, mis puudutasid 2 klienti.

Ettevõtte teenuse kvaliteedile annab üldjuhul tagasisidet kliendipöördumiste hulk. Alates 2022. aastast käsitleme kaebustena kõiki kliendi rahulolematusele viitavaid pöördumisi. Neid oli 2022. aastal ühtekokku 1215.

Kliendigrupid 2022
Eramajad
Korteriühistud
Ärikliendid

Kliendirahulolu

Peame väga oluliseks süsteemset ning regulaarset tagasiside kogumist oma klientidelt ja tarbijatelt. Igakuises uuringus küsime klientidelt hinnangut teeninduse kvaliteedile. 2022. aastal oli rahulolevate klientide osakaal 83%.

Igakuise tagasisideküsitluse kõrval viime igal aastal läbi ka kliendirahulolu-uuringut. Selle põhjal jõudis üldine kliendirahulolu 2022. aastal 84%-ni. Kliendisuhte tugevust iseloomustav TRI*M indeks oli 59.

Loe edasi

Kogukond ja avalikkus

Peame oluliseks inimesi, kelle elu meie töö mõjutab. Seetõttu toetame oma kogukonda ja võtame aktiivselt osa kogukonna tegemistest. Meie eesmärk on tõsta elanike keskkonnateadlikkust.

Sponsorlus­strateegia

Sponsorlusotsuste tegemisel keskendume tegevustele ettevõtte põhitegevuspiirkonnas Tallinnas ja selle lähivaldades ning panustame projektidesse, mis on tihedalt seotud meie põhitegevusega.
Toetame järjepidevalt samu valdkondi ja projekte ning võimalusel kaasame ettevõtte sponsorlustegevusse ka oma töötajaid.

Keskkonna­haridus

Pühendume sellele, et harida kogukonda veega seotud keskkonnaküsimustes ning suurendada eriti noorte teadlikkust. Koostame ja jaotame õppematerjale lasteaedadele ja koolidele, käime andmas külalistunde. Kord aastas avame oma uksed kõigile huvilistele, ekskursioonid vee- ja reoveepuhastusjaamas toimuvad aastaringselt.

Aastate jooksul on kraanivee populaarsus elanikkonna hulgas pidevalt tõusnud. 2022. aastal oli kraanivee joojate osakaal eramu- ja äriklientide ning lõpptarbijate seas kokku juba 89%.

Kohalik kogukond

Toetame kogukonnaalgatusi, pakkudes avalikele sündmustele tasuta paake värskendava joogiveega. Avame koostöös Tallinna linnaga avalikke joogiveekraane nii väli- kui siseruumides, et muuta kraanivesi avalikus linnaruumis paremini kättesaadavaks. Oleme valinud väikese hulga projekte ja organisatsioone, keda toetame iga-aastaselt annetusega. Osaleme mitmetes heategevusprojektides ja tänuväärsetes ettevõtmistes.

Loe edasi

Töötajad

Töötajad on meie suurim vara, seetõttu loome keskkonna, milles innukatel ja pühendunud töötajatel oleks võimalik töötada nii ettevõtteüleste kui igaühe individuaalsete karjäärieesmärkide saavutamise nimel. 2022. aasta lõpu seisuga töötas Tallinna Vees ning tütarettevõttes Watercom ühtekokku 345 inimest.

Meil töötab erinevas vanuses ja rahvusest töötajaid, kes teevad väga erineva iseloomuga töid. Võttes arvesse meeskonna mitmekesisust, on eriti oluline järgida võrdse kohtlemise printsiipi nii töötajate värbamisel kui juhtimisel. Meie jaoks on oluline tagada, et kedagi ei diskrimineeritaks tema ea, soo, usu, päritolu, puude, seksuaalse sättumuse, perekonnaseisu või muude asjaolude tõttu.

Pühendumine meeskonnas

Meeskonnatöös on oluline kahesuunaline suhtlus, mistõttu on töötajate tagasisidel ettevõtte sisekultuuris väga tähtis osa. 2022. aastal kogusime tagasisidet pulsiuuringu kaudu, millele vastas 90% kõigist töötajaist. Tööandja üldiseks rahulolu koondindeksiks kujunes 4,1 ning soovitusindeks oli eNPS +15.

Talendi­juhtimine ja järelkasvu planeerimine

Meie töötajad on ettevõttele lojaalsed. Pikima staažiga töötaja on olnud ettevõttes 58 aastat, töötajate keskmine tööstaaž on 10,3 aastat. Arvestades ettevõtte töötajate vanuselist struktuuri on meile väga oluline rakendada järelkasvu planeerimisel süsteemset lähenemist. Usume, et kõige tugevamad on meeskonnad, kus töötab nii uusi kui ka kogenud töötajaid, et säiliks tugev praktiline kogemus ja lisanduks innovaatilisi ideid.

Jätkasime 2022. aastal Tallinna Vee stipendiumiprogrammiga, jagades välja 4 stipendiumit kõrgkoolidesse ja 4 kutsekoolidesse.  Esmakordselt andsime välja 2 omatöötaja stipendiumi end kutse- või kõrgkoolis täiendavatele ettevõtte töötajatele. Samuti jätkasime õpipoistele ja praktikantidele suunatud järelkasvuprogrammi, 2022. aastal sooritas meie juures praktika 21 noort, 3 jätkasid meie juures töötamist ka peale praktikaperioodi.

 

Töötajate valik, värbamine ja areng

Julgustame oma töötajaid pidevalt arenema ja toetame töötajate meeskondadevahelist liikumist, mistõttu mitmed vakantsed ametikohad täidetakse just ettevõttesiseselt. 2022. aastal leiti ettevõtte seest järeltulija 27 ametikohale, spetsialistist juhiks sai 5 töötajat.

Toetame oma töötajate arengut erinevate koolituste ja arenguprogrammide kaudu. 2022. aastal toimus kõige enam koolitusi tööohutuse valdkonnas, samuti jätkasime oma juhtide arendamist ning alustasime IT-koolituste pakkumist e-õppekeskkonnas.

Kõikidel ettevõtte töötajatel on võimalik teenida tulemustasu. Selle raames peetakse kõigi töötajatega (100%) iga kalendriaasta alguses tulemusvestlused, mille käigus arutatakse läbi ka töötaja ametialased arenguplaanid.

 

Loe edasi

Töötervishoid ja -ohutus

Tööohutus on kesksel kohal kõigis meie tegevustes ning siinkohal me järeleandmisi ei tee. Kindlustame ohutu töökeskkonna ja tagame, et meie töökohad ning töövahendid vastavad kehtestatud ohutusnõuetele ja seadustele. Ettevõttes on 8-liikmeline töökeskkonnanõukogu ja erinevatest üksustest valitud 8 töökeskkonnavolinikku.

Meie tööohutuse meeskond kontrollib pidevalt tööohutusnõuete järgimist ettevõtte ehitus- ja remondiobjektidel. 2022. aastal viidi läbi 471 auditit ning ohutusnõuetele vastas 93,5% auditeeritud objektidest.

Tööõnnetuste koguarv

2022. aastal juhtus 1 õnnetus, mille tagajärjel pidi töötaja jääma töövõimetuslehele enam kui 3 tööpäevaks. Tööõnnetuste ärahoidmiseks julgustame pidevalt oma töötajaid, sealhulgas ka juhte, märku andma tööohutusega seotud tähelepanekutest ja kogume infot ohuolukordade, ohutusalaste tähelepanekute ja „napikate“ kohta.

Teadlikkuse tõstmiseks korraldame infotunde, koostame trükimaterjale ja ohutusvideoid ning korraldame kord aastas tervisekuud. Meie töötajail on võimalused sportimiseks ettevõtte oma spordi- ja jõusaalides ning alates 2022. aastast pakume töötajatele Confido tervisekindlustust.

 

 

2022
2022
2022
2022
2022
2022
2022
2022
2022
2022
2022
2022